Rusko - Moskva - Arbat - ulice

Moskva – den druhý – Arbat

K večeru druhého dne v Moskvě jsme se (já, mamka, Andrej, Tamara a Ilja s Katjou) šli projít po známé ulici Arbat. Arbat byl dříve centrem umění a literatury, s touto třídou jsou spjati též A. S. Puškin a Bulat Okudžava, kteří zde nějaký čas žili. V současnosti se zde nachází pestrý, životem pulsující bleší trh. Také se dnes rozlišuje Arbat a Nový Arbat. Nový Arbat vznikl v 60. letech 20. století jako velká a široká velkoměstská třída s panelovými domy. Starý a Nový Arbat se setkávají společně s Bulvárovým okruhem na Arbatském náměstí.

Jeli jsme do centra metrem a vystoupili v blízkosti Starého Arbatu. Když jsme vstoupili na tuto proslulou ulici, tak se již pomalu šeřilo a umělci a prodavači všech možných upomínkových předmětů pomalu balili své krámky. Přesto jsme mohli spatřit hudebníky, rychlomalíře portrétů, obchůdek s beranicemi, babušku prodávající kočky i další, která prodávala králíky.

V Moskvě se na každém turisticky známějším místě setkáte s možností nechat se vyfotit například se Shrekem, Leninem či carem Mikulášem. Stejně tak tomu bylo i na Arbatu. Zaujala mne tam postava ruského prezidenta Putina. Fotoaparát mám neustále v pohotovosti, co kdyby se naskytla nějaká zajímavá situace a tak jsem si ho hned vyfotila. To jsem ovšem netušila jakou reakci tím vzbudím u majitele Putinovy figuríny. Začal se hned rozčilovat a křičet, že musím zaplatit a tak. Jak byl tak rozčilený, tak jsem mu ani pořádně nerozuměla. Naštěstí Ilja ano a hned se mne zastal a řekl, že jsem zaplatila.

Procházeli jsme Arbatem a skutečně bylo na co se dívat. Například zde mají jakýsi chodník slávy. Také je tu možné zaplatit někomu blízkému dlaždice na zem s přáním k narozeninám, ke svatbě či jinému životnímu jubileu, na arbatské zdi jsou malované dlaždičky.

Je zde také Puškinův dům a sousoší básníka A. S. Puškina a jeho ženy Natalie Gončarovy. Neodolala jsem a také jsem se s nimi nechala na památku vyfotit. Potkali jsme též ruského básníka, prozaika a šansoniéra Bulata Okudžavu, tedy jeho sochu. Jeho texty jsou známy a rozšířeny po celém světě, v Česku přeložené texty zpívá např. Jaromír Nohavica http://www.nohavica.cz/cz/tvorba/prelozene/_texty_index_prelozene.htm. Další, zvláště pro mladé Moskvany, důležitá součást Arbatu, je ulička Viktora Tsoie, který byl ruským rockovým skladatelem.

Z Arbatu jsme šli na Nový Arbat, který jsme spatřili v zapadajícím slunci. Ve tmě pak neony na Novém Arbatu zvláště vynikly a zazářily.

Po procházce na nejznámější moskevské ulici jsme se přesunuli na metro, odkud jsme dojeli až na naši stanici VDNCH. Zde měl Ilja přistavené auto, což jsme přivítali s nadšením, neboť jsme byli po dni, plném zážitků, docela vyčerpaní.

Komentáře
1  Proky | E-mail | Web | 24. března 2008 v 21:28 | Reagovat
Nejvic me zaujaly ty placene dlazdice na zem

Zařazeno do štítků Cestování, Rusko a .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>