Rusko - Moskva - Chrám Krista Spasitele

Moskva – den čtvrtý – Chrám Krista Spasitele

Když jsme v úterý ráno vstali a posnídali, vydali jsme se metrem až ke chrámu Krista Spasitele, který je největším pravoslavným kostelem na světě. Byl vystavěn jako chrám-památník k oslavě vítězství nad Napoleonem.

Alespoň pár slov k historii chrámu. Stavba chrámu byla zahájena v r. 1839 a trvala téměř 44 let. Dalších 20 let pak ještě pokračovaly práce na vnitřní výzdobě. Chrám byl slavnostně otevřen v r. 1883. V přízemí se nacházela galerie na památku vítězství nad Napoleonem. Na 1000 m2 ploch zdí pokrývaly reliéfy z carrarského mramoru zobrazující slavné vojevůdce, pluky a bitvy té doby. Chrám byl otevřen pouze do r. 1929. V r. 1931 rozhodlo vedení Komunistické strany SSSR o tom, že právě na místě chrámu bude vybudován obří Palác sovětů, který měl být památníkem V. I. Lenina. Stavba Paláce sovětů byla zahájena v r. 1937, ale přerušilo ji napadení Sovětského svazu nacistickým Německem a už nebyla obnovena. Dodnes se traduje historka, že to bylo proto, že se soudruzi nemohli shodnout na tom, kterým směrem by měla Leninova socha mít zvednutou ruku ve vítězném gestu. Na západ se jim to nelíbilo kvůli kapitalistické společnosti a na východ se jim to asi moc nezdálo. Proto prý navrhli, že by se socha mohla otáčet, aby nikoho nemohlo napadnout, že by se snad přikláněli k Západu… Nakonec byla místo budovy uskutečněna výstavba plaveckého bazénu.

V 90. letech 20. století vzniklo v Moskvě velké hnutí za obnovu chrámu. Lidé podepisovali petici na zrušení bazénu a znovuvystavění chrámu. Nejen, že začali podepisovat petici, ale současně udělali sbírku na obnovu chrámu. A skutečně, v r. 1990 byl položen základní kámen a s financemi od státu, penězi ze sbírek mezi lidmi, soukromníky a pravoslavné církve byl v roce 2000 chrám Krista Spasitele znovu vysvěcen. Do chrámu se na bohoslužby vejde až 10.000 věřících. Půdorys chrámu má tvar kříže se stejně dlouhými rameny, šířka je 85 m, výška kupole s křížem je 103 m. Chrám je postaven v tzv. ruském byzantském slohu. Vnitřek chrámu je bohatě zdoben, na 9.000 m2 ploch je pozlaceno.

V současnosti ještě probíhají dokončovací stavební práce (jak je vidět na některých fotografiích). Chrám Krista Spasitele je sídelním chrámem patriarchy ruské pravoslavné církve. Nachází se zde muzeum, v němž je výstava fragmentů a fotografií původního chrámu, jeho zboření, návrhy na výstavbu Paláce sovětů a bazénu a průběh výstavby obnoveného chrámu.

I my jsme při vstupu do chrámu spatřili na zdech obrovské mramorové desky, na nichž jsou uvedeny názvy měst a jména lidí, kteří se zúčastnili bitev s Napoleonem. V hlavní části chrámu a v částech postranních jsou vystaveny ikony, většinou za skly, v hlavní části chrámu je ikonostas. Ikonostas je dřevěná nebo mramorová stěna s průchody, která odděluje v pravoslavných chrámech apsidu od lodi, na které jsou podle závazného systému upevňovány, v několika řadách, ikony. Ikonostas symbolizuje místo přebývání Boha. A proč jsou ikony vystavené za sklem? Protože, jak jsem vysledovala, většina věřících, která k nim přistupuje se pokřižuje a políbí ikonu anebo políbení naznačí tím, že dají pusu na prsty ruky a ty pak přitisknou na ikonu. Proto se tam taky stále ochomýtají babušky s hadry a skla otírají.

V chrámu jsme si s mamkou koupily sady pohlednic – Chrám Krista Spasitele, Moskevské chrámy a Moskevské kláštery. Protože nám již dříve Andrej řekl, že v chrámu musí chodit ženy v sukních a se zahalenou hlavou, tak jsme si ještě ráno před odjezdem přibalily do batůžku sukně a šátky. Bylo docela chladno a proto jsme byly v kalhotách. Před chrámem jsme si na kalhoty navlékly sukně, uvázaly šátky a šly jsme dovnitř. Ale i přes Andrejova poučení, že jsou v chrámu zbožné babičky, které by nás vykázaly, kdybychom neměly sukně a hlavu pokrytou šátkem, jsme viděly mnoho žen, které měly kalhoty a hlavy nezahalené.

Historické informace čerpány z internetové encyklopedie Wikipedia.

Zařazeno do štítků Cestování, Rusko a .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>