Rusko - Moskva - Treťjakovská galerie - vchod

Moskva – den čtvrtý Treťjakovská galerie, Poklonaja gora

Od chrámu Krista Spasitele jsme jeli metrem a potom část cesty pěšky až k Treťjakovské galerii. Galerie byla založena v r. 1856 moskevským kupcem P. M. Treťjakovem. V r. 1893 byla galerie otevřena pro veřejnost. Dnešní sbírky čítají kolem 150.000 děl z období 11. – 20. století. Treťjakovská galerie skýtá nejlepší přehled dějin ruského výtvarného umění. Jsou zde díla takových umělců, jako byli například I. Šiškin, I. Repin, u ikon A. Rublev.

Cena vstupenky do galerie, je pro dospělého cizince 250 rublů. Je-li však člověk rodilý Moskvan či občan federace, zaplatí za vstup pouze 100 rublů. Do galerie jsem šla jen s Tamarou. Mamka s Andrejem si šli sednout do kavárny.

V galerii jsou díla ruských malířů a sochařů. Byl to skutečně zážitek, procházet se v síních, kde na člověka z obrazů dýchá staré Rusko se svými cary, careviči, knížaty a kněžnami, souboji, válkami, ale i překrásnou přírodou, těžkým životem prostých lidí a třeba i ruskými pohádkami. Byly jsme pouze v prvním patře a pak ještě v oddělení ikon. Protože nás však po třech hodinách procházení se, začaly bolet nohy, šly jsme ven, kde jsme čekaly na mamku a Andreje. Na prostranství před galerií se nachází lavičky, které jsou různě pomalované nebo dozdobené například proutím, jsou ve tvaru housenky atp. Ještě uvnitř jsem koukala po suvenýrech, ale hlavně jsem chtěla sehnat plánek muzea. Nakonec jsem ho objevila a získala v informacích.,

Když mamka s Andrejem přišli, rozhodli jsme se, že pro vyzvednutí registrace nepojedeme na Kitaj-gorod (Čínské město) metrem, ale půjdeme pěšky. Registrace jsme si měli vyzvednout po 17 hodině. A tak jsme vyrazili. Po chvíli jsme došli k Lužkovu mostu přes řeku. Jak jsem později zjistila, byl to spíš kanál, tedy alespoň podle názvu – Vodootvodnyj kanal. Ve vodě byly fontány a na mostě stojí železný strom, kterému se říká „strom lásky“. Na něj totiž novomanželé společně připevňují zámky se svými jmény a datem svatby. Zámek zamknou a klíče od něj vhodí do řeky. Je to taková tradice, která symbolizuje jejich přání, aby manželství bylo pevné.

Šli jsme dál parkem, v němž byla kompozice soch sochaře Michaila Šemjakina „Děti – oběti nešvarů dospělých“. Odtud jsme pokračovali různými ulicemi a uličkami až jsme se dostali na další most, tentokrát mnohem širší, jezdila po něm i auta a po naší levé straně byl Kreml a chrám Vasila Blaženého téměř na dosah ruky. Docela jsme spěchali, nevěděli jsme, do kolika hodin v kanceláři budou. Navíc jsme se moc dobře neorientovali a tak Andreje navigovala Katja na dálku telefonem. Do kanceláře jsme dorazili včas (dělali do sedmi) a registrace jsme dostali. Vyrazili jsme pak, celí znavení a utahaní, na nejbližší stanici metra a jeli na naši VDNCH stanici, kde už čekala naše záchrana – Iljuš s autem. Odvezli jsme Tamaru s Andrejem k obchoďáku a jeli s Iljou zpět k metru, čekat na Katju.

Ilja nás pak dovezl domů a pak s Katjou někam odjeli. Já s mamkou čekala, než se vrátí Andrej s Tamarou a když přišli, daly jsme se s mamkou do přípravy večeře – zapečených vek se sýrem. Po večeři jsme se dívali na další dny, které následovaly po svatbě Ilji a Katji. Už na večeři byli Ilja s Katjou doma. Večer, po půl desáté jsme všichni jeli s Iljou na Červené fontány. Jak jsem tak pochopila, jedná se o památník padlým, který se jmenuje Poklonaja gora. Fontán tam bylo skutečně dost a dokud bylo ještě trochu světlo, tak nebyly osvětlené. Jakmile však už byla tma, rozsvítily se hlavní řady fontán až k památníku červenými světly a postranní fontány byly žluté nebo se jejich zabarvení měnilo. Procházeli jsme se tam a fotili téměř až do půlnoci. Potom jsme už jeli kolem stadionu Dynama Moskva, Moskva Citi, univerzity a olympijského stadionu Lužniky domů. A protože jsme se druhý den měli přesouvat z Moskvy do Nižného Novgorodu, stáhla jsem si ještě fotky na flashku, sbalila si věci a šla spát.

Komentáře
1  Proky | E-mail | Web | 21. dubna 2008 v 11:04 | Reagovat
Nejvice se mi libil zelezny strom :o)

2  Jenny | E-mail | Web | 21. dubna 2008 v 11:46 | Reagovat
Ten nápad se stromem se mi taky moc líbí. Že bychom ho postavili třeba na Karlův most?

Zařazeno do štítků Cestování, Rusko a .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>