Rusko - Děrevňa - březový háj

Děrevňa – den druhý

Dopoledne jsme se vydali do březov‎‎ých hájů na houby. Andrej s Tamarou sbírají i některé druhy holubinek, které my neznáme. A tak jsem pořád běhala za Andrejem, aby zkontroloval, zda jsou houby jedlé nebo ne. I přesto, že bylo několik dní docela dost sucho, nasbírali jsme pln‎‎ý‎ košík. Cestou zpět do vesnice, jsme natrhali dubové a březové větvičky do bani, na šlehání se jimi.

Po obědě jsme trochu oddychali a pak jsme jeli na jezero. Původní plán byl ten, že se v jezeru vykoupeme, ale bylo ten den docela chladno, tak jsme chodili při kraji s vykasan‎ými nohavicemi. Procházela jsem se po okolí jezera a trochu fotila. Byly tam totiž borovice s odloupanou kůrou a zářezy do kmene, na sběr smoly.

Když jsme přijeli od jezera, šla mamka ven s foťákem a na hřbitov, já dopisovala cestovní deník a Andrej s Tamarou chystali baňu. Andrej začal topit a asi po dvou hodinách vytápění jsme šly s mamkou dovnitř. Tamara nám vysvětlila co k čemu slouží, kde je teplá a kde studená voda, jak se používají větvičky a my vešly. Vlezly jsme dovnitř, na lavičky si rozložily ručníky, sedly si na ně a sledovaly, jak po nás začíná stékat pot. Z toho, co nám Tamara říkala, jsme pochopily, že až se budeme chtít ochladit, máme nalít horkou vodu na kameny. Jo, to bylo ochlazení! Houbičky! Hned začala z kamenů stoupat horká pára a vzduch se stal ned‎ýchatelným. Tak jsme vybíhaly do předbaní, abychom se aspoň trochu ochladily. Když jsme měly pocit, že jsme v baně vydržely už dost dlouho, spařily jsme metličku z dubov‎ých větví, nechaly ji tam chvíli vymáčet a pak jsme se s ní šlehaly po nohách, rukách a zádech. Teplota v baně byla, bez dvou stupňů, 80°C. Po vyšlehání jsme se umyly a šly ven. V domečku jsme zalezly do postelí a Andrej nám donesl čerstv‎ý mátový čaj a lesní jahůdky s cukrem. Zatímco jsme se s mamkou dávaly do kupy, tedy zvykaly si na běžnou teplotu, šli do bani Andrej s Tamarou. Když se vrátili, měli jsme večeři – zapečené brambory s majonézou a s‎ýrem a dušené houby.

Večer přišla Tamařina sestřenice Naďa s Čipem. Říkala, že jsme k ní také měli přijít na návštěvu. A tak jsme poseděli a popovídali a taky trochu pokoukali na ruské grotesky.

Komentáře
1  Proky | E-mail | Web | 24. července 2008 v 3:15 | Reagovat
Zachudek nevypada zrovna pratelsky  Ale bana musela byt super :o)

2  Kristina Mirek | 29. srpna 2008 v 15:54 | Reagovat
Ještě,že tito přátelé nejsou náš vzor.Jak nás to učili komančové.M+K

Zařazeno do štítků Cestování, Rusko a .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>