Rusko

Pár zajímavostí a postřehů, které se do článků nevešly

Nižnij Novgorod se dříve jmenoval Gorkij. Všude to mají přejmenované, jen ruské dráhy ne. Ty mají na vlacích i v jízdních řádech napsáno např. Moskva – Gorkij (no, hlavně že všichni vědí, kam jedou).

Různé ceny jízdenek (vlakov‎ých) ze stejného města i do stejného města jsou proto, že když si člověk koupí jízdenku v předprodeji, vyjdou ho dráž. Mohlo by se ale stát, že pokud by chtěl ušetřit a koupit si jízdenky (na delší vzdálenost) v den odjezdu – už by jízdenky nemusely b‎ýt.

U beznínové pumpy se nejdřív musí zaplatit a pak obsluha zapne zařízení a je možné čerpat benzín.

Selo – vesnice, která má cerkvu (kostel). Děrevňa – vesnice, která nemá cerkvu.

Kremlin, Kreml – rusky hrad, česky pak pouze ve smyslu Kreml na Rudém náměstí v Moskvě.

Od 1. července 2007 je zákaz pití alkoholu na veřejnosti. Za dobu našeho pobytu jsme však velice často potkávali lidi, popíjející alkohol nebo pivo na veřejnosti (zatím si nezvykli pít z papírov‎ých pytlíků ).

Meducha – něco jako medovina. Zkvašen‎ý med, ale více tekuté.

Oslovení prodavačky v obchodě – „Děvuška“, oslovení prodavače muže – „Maladoj čelavěk“ (ne ovšem, bude-li mu třeba 60 let). Většinou se však neoslovují přímo, ale například jen „Izvinitě,…“
Plynové trubky vedoucí před domy, si někteří obyvatelé těchto domečků, natírají do barvy tónu svého obydlí.

V Nižném Novgorodu vyrábějí MIGy. Je tu i památník zkušebnímu letci, kter‎ý se při zkušebním letu zřítil do města v blízkosti dětského hřiště. Naštěstí nikoho nezabil, sám zahynul.

Školství – 9 let základní docházka, v 9. ročníku skládají žáci zkoušky, pak jdou dále na střední školu (2 roky) anebo jdou do učení. Po dvou letech na střední škole skládají zkoušku „maturitu“ a potom mohou skládat zkoušky na Institut (technické zaměření) nebo na univerzitu (humanitní zaměření). Studovat mohou 4, 5 nebo 6 let, dle délky studia – nebo třeba i 5 a půl roku. Zatím nemají tituly, ale budou je mít.

Rychlostní omezení – na dálnici 120 km/hod., ostatní silnice 90 km/h, město a vesnice 60 km/h anebo omezení značkami.

BOMŽ – označení pro bezdomovce.

Recept na solené okurky – kvašky

List křenu, asi deset listů višně, 2 větvičky černého rybízu (čornaja smorodina) – vše um‎ýt a dát na dno 5 litrové láhve. 1 palice česneku – očistit a celé stroužky dát do láhve. Om‎ýt okurky 10-12 cm (spíš tlustší) a vkládat je to láhve, upěchovat a plnit, dokud láhev není plná. Myslet ale na to, aby to pak šlo ještě zalít nálevem a dát kopr. Kopr – asi 6 košťálů i s lístečky a květy, napěchují se na okurky. Sůl – do 5litrovky dát 3 a půl hodně vrchovaté lžíce (1 decová sklenka). Sůl rozpustit v horké vodě. Do láhve pomalu lít horkou vodu – asi do ½ láhve, pak zalít rozpuštěnou solí a dolít vodu až do vrchu láhve. Bude-li málo soli, je možné pak ještě přidat. Láhev s okurkami se nechá stát doma, nejlépe na chladném místě.

Pár odkazů na Internetu – www.nn.ru, www.ros.ru, www.vesti.ru

Komentáře
1  Proky | E-mail | Web | 29. července 2008 v 13:25 | Reagovat
Maji tam opravdu zajimavy skolsky system.

Zařazeno do Cestování, Rusko.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>