img_7199__prokesovi_com

Tak „trochu“ jiné Vánoce

Rád bych se podělil o zážitky z prvních Vánoc v Austrálii, tedy především ze Sydney. Už to, že Australané slaví Štědrý den až 25. prosince je pro mne změna. Další rozdíly jsou následující: atmosféra, asi především díky chybějícímu sněhu, je úplně jiná než v Čechách, teploučko letních dnů je znát na každém kroku, vánoční stromečky jsou hlavně v supermarketech.

Překvapivě jsem nepozoroval žádné nákupní šílenství, dokonce mi připadalo, že je přes svátky a těsně před nimi lidí v centru méně. Na to jak je Sydney velké město je to příjemné poznání. Hlavní oslavy probíhají, jak jinak než na všech plážích právě 25. prosince, a jako už každoročně se na nich nesmí pít žádný alkohol. Každá větší pláž je oplocená a na vstupech se provádějí velice důkladné kontroly.

A jak jsem slavil já? 24. prosince dopoledne jsem s přáteli vyrazil na pláž Coogee Beach. Původně jsme měli v plánu grilovat, ale na plážích je grilovacích míst poskrovnu. A zároveň je tam většinou dost přeplněno. Vzali jsme si proto s sebou jídlo na celý den. Na této konkrétní pláži jsem nikdy předtím ještě nebyl. Je sice menší než, asi neznámější pláž Austrálie, Bondi Beach, ale o to je zde méně lidiček. Nedaleko od pláže jsou i různé obchůdky. Prodávají tam potraviny, suvenýry, věci k moři atd. Nedalo mi to a pořídil jsem si za pár dolarů malý dětský surf. Je pravda, že jsem ho po pár minutách trochu nalomil, ale vyřádil jsem se s ním dosytosti (a to nejenom já :o). Mořské vlny ten den byly pouze střední. Jen sem tam přišla téměř třímetrová vlna. To jsem potom nevěděl kam uhnout. Moře mám moc rád. Zkoušel jsem se i potápět a koukat bez brýlí pod vodou. Oči už mě nebolí. Zatím neumím zavírat nos. Vypil jsem za celý den snad litr vody. No co, slaná voda je přece zdravá na nosní a ústní dutiny…

Přemýšlím, že bych si ještě pořídil brýle pod vodu. Přece jen minule, jsme byli na Bondi Beach, byl to ten samý den, co žralok pokousal jednoho chlápka. Prý to byl první případ po sedmdesáti letech, ale člověk nikdy neví. Určitě se budu cítit lépe, když se sem tam podívám pod hladinu. Nechtěl bych pořád plavat jen do padesáti metrů od břehu. Je tam většinou hodně lidí a není to ono.

Kamaráda Mariana zase láká jízda na surfu. Je to snad jeden z nejtěžších sportů vůbec. I moje učitelka Sara vyprávěla, že to pár hodin zkoušela a pak to nakonec vzdala. Není to určitě žádná psina. Musím se přiznat, že mě to také tak trochu láká. Ale asi tento sport nechám na později. Mám v plánu se příští rok přestěhovat blíže k moři. Potom by to snad mohlo být aktuálnější. Protože, když člověk chodí do školy a do práce, tak toho času opravdu moc nezbývá. Výjimkou jsou svátky a prázdniny.

Prakticky jsem byl celý Štědrý den u moře nebo v moři. Byly to naprosto odlišné Vánoce, než které jsem až doposud trávil v rodinném kruhu. Jo jo změna je život. Večer, po návratu na bydlení jsme si všichni připili a pustili si Českou pohádku „Anděl Páně“. Pro spolubydlícího jsme zapnuli anglické titulky. Je totiž z Indonésie a tak česky neumí :o) Ale myslím, že to nakonec neocenil. Protože po chvilce odešel do svého pokoje.

Naproti tomu šli Australané na pláž až o den později. A to byla teprve mela. Na plážích se sice pít nesmělo, ale jen malinko od nich to fakt žilo. Každý druhý měl na hlavě červenou čepičku s bílou bambulí. Všude byl slyšet smích a dobrá nálada. Já jsem se 25. prosince vydal na výlet kolem pobřeží moře. Pro začátek jsem si zvolil Bondi Beach a po pár hodinách klidné chůze a fotografování jsem došel až na Coogee Beach. Však je to vidět na fotografiích. Bylo zamračeno, ale někteří lidé neodolali a do moře šli.

Můžu vlastně optimisticky říci, že jsem letos prožil Štědrý den dvakrát.

Komentáře
1 JR | Web | 30. prosince 2007 v 17:50 | Reagovat
Také bych chtěl někdy zažít vánoce na jižní polokouli a když ne vánoce, tak aspoň něco jiného… třeba Velikonoce (2008)

2 Proky | E-mail | Web | 30. prosince 2007 v 23:00 | Reagovat
Tak nevahej a prilet. Muzeme pak spolecne vyrazit treba na Manly Beach. Prave vcera jsem tam s kamosem byl. A nebo do Bleu Mountains. Uz jsem tam byl podruhe a rad se tam jeste parkrat podivam!
Mej se PROKY

3 JR | Web | 31. prosince 2007 v 0:03 | Reagovat
Díky za pozvání, ale máme namířeno na jiný kontinent na jižní polokouli a sice j. ameriku – pokud to vyjde, tak Chile, Argentina…

4 Radek | E-mail | 31. prosince 2007 v 15:04 | Reagovat
Ahoj Proky, diky za clanek. Kraaasne jsem si u nej zavzpominal na svoje pocity z prvnich vanoc v Sydney…..Ja se chystam do sveta behem dvou tydnu, tak dam pak vedet. Mej se a uzivej pohody. Tady jako vzdy vse ve spechu a chaos nad chaos….takze take it easy bro

5 promi121 | 31. prosince 2007 v 17:45 | Reagovat
Robi krásné fotky meáme radost že si tak užívaš po tom všem. Když se podívám z okna
na ten sníh tak je  mi zima.AHOJ

6 VK | E-mail | Web | 2. ledna 2008 v 17:49 | Reagovat
Ahoj Proky, nevím jak bych se s tím vyrovnal, mít na vánoce spálená záda…ale určitě ano, musí to být skvělé

Zařazeno do štítků Austrálie, Cestování a , .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>