20080518_kiama_036_prokesovi_com

Kiama

V neděli 17. května 2008 jsem opět vyrazil na výlet do okolí Sydney, tentokrát do města Kiama. Kiama je velmi známé přímořské městečko jižně od Sydney. Cesta vlakem trvala dvě a půl hodiny, proto jsem vyrazil už před osmou hodinou. Cestou jsem si trochu podřimoval, četl si noviny (co tam nechala jedna paní) a učil se angličtinu. Sem tam jsem se také kochal pohledem z okna. Bylo se na co dívat. Už jsem podobnou cestu obsolvoval vícekrát, ale ještě tak daleko na jihu jsem nebyl. Část trati vede velmi blízko moře. Je to prima, koukat se tak pěkně z vlaku na moře. V dálce jsem viděl zámořské lodě.

Po příjezdu jsem nejdříve šel směrem k moři. Je to asi pouhých 500 metrů nalevo od vlakové zastávky. Cestou jsem přešel přes fotbalové hřiště. Byly tam připravené židličky, tak se tam asi chystal zápas. Už z dálky byl vidět zdejší maják. Krásně tam bíle zářil, osvícen ranním sluníčkem. Ten kdo majáky miluje (jako třeba moje přítelkyně a nyní i já :), tak by byl tímto pohledem velmi potěšen. Bylo teprve deset hodin pryč a tak jsem moc lidiček v okolí nepotkával. Pokračoval jsem podél pobřeží k majáku. Nebe bylo modré a mráčky bylo vidět jen velmi daleko. Prostě pohodička, co vám budu povídat. Hned pod majákem do moře vybíhá malý poloostrůvek lávového původu. Povrch je z větší části černý a se zajímavou strukturou. Struktura i všechny možné barvy povrchu poloostrova jsou vidět na fotografiích.

Poloostrov mě uchvátil natolik, že jsem na něm strávil více jak dvě hodiny. Navíc, jak se sluníčko dostávalo stále výš, tak se měnilo osvícení a barvy poloostrova. Byl tam mořský klid. V malých tůňkách bylo možné vidět různé mořské živočichy. Trochu mi to připomínalo Tenerife, kde jsem byl před mnoha lety na dovolené. Ještě tam tak vidět mořské koníky, tak by to bylo opravdu naprosto shodné…

Při návratu k majáku jsem uviděl, jak se tam shromažďují stará auta. Konal se tam pravděpodobně nějaký sraz nadšenců starých vozů. Nafotil jsem pár fotek a potom jsem šel na lavičku posvačit. Kousek vedle mě byla další lavička, kde měli Indové piknik a při něm krmili racky. Už bylo kolem dvanácté hodiny. Lidé stále přibývali. Jakmile jsem dojedl, šel jsem na sever kolem malého přístavu. Zde se konal nedělní trh. Něco jako u nás. Prodávali tam různé dárkové předměty, ovoce, obrázky, domácí med, pečivo, hračky, starožitnosti atd. U stánku s oříšky jsem neodolal a koupil jsem si pytlík vlašských oříšků. Hned jsem si je rozbalil a cestou, která pokračovala dále trhem, si je vychutnával.

Na konci trhu byla ohrada s domácím zvířectvem. Po zaplacení mírného poplatku si děti mohly hladit a krmit domácí zvířátka. Věřím, že to bylo pro mnohé děti opravdovým zážitkem. Však i mě se tato „atrakce“ líbila a nemohl jsem se tam na chvilku nezastavit. Přece jen už dnes člověk telátko nebo husičku moc nevidí. Tedy pokud to nebudu myslet ironicky (jinak jo a dost ;-)

Z trhu jsem šel dále na sever, kde je park a ještě kousek dál pláž. V moři nikdo, kromě pár nadšenců v neoprénu na surfu, nebyl. Už je podzim a teploty jak moře, tak vzduchu nejsou zdaleka tak vysoké jako v létě. Ale co je zajímavé? Koukal jsem nedávno na internetu na průměrné počty dnů a hodin co svítí sluníčko a jsou v průběhu roku prakticky shodné. Mění se pouze intenzita slunečních paprsků a s tím i teploty. Nyní je podzim a teploty přes den se pohybují kolem 20 °C a přes noc kolem 13 °C. Co je pro mě také zajímavé? Je to teplota v bytě. Drtivá většina bytů a domů zde nemá topení. A přitom v tomto období mám v bytě stále kolem 23 °C.

Ještě jsem skoro zapomněl napsat, že pokud jsou větší vlny a není právě odliv, tak je u majáku také k vidění mořský gejzír (anglicky blowhole). Výlet se mi celkově líbil. Bylo to kromě jiného, příjemné zpestření pracovně-školního týdne.

Komentáře
1 hanka | 29. května 2008 v 12:06 | Reagovat
Ahojky opět jsi nezklamal,chlape nevracej se řekni mi co ti krom Janinky bude chybět? Je to paráda)

2 Proky | E-mail | Web | 29. května 2008 v 12:23 | Reagovat
Janinka prileti uz za tyden a neco! Dostala viza take na 3 roky :o)

3 Ondřej H. | 9. června 2008 v 21:08 | Reagovat
Vynikajici fotky uz se tesim na dalsi

4 Krista Romanová | E-mail | 12. července 2008 v 6:26 | Reagovat
Milý Proky, náhodou jsem objevila Tvůj deníček a moc ráda ho čtu. Při mých dlouhých nočních směnách s Tebou cestuju po světě i po vlastech českých. Jinak sama taky moc ráda objevuju nové a nepoznané, ponejvíce u nás doma . Jsem z Mezirolí, takže tvoje rodačka. Fotky máš nádherný, manžel taky fotí, tak můžu porovnat. Přeju ti všechno dobré a spoustu nových zážitků, o které se budeš chtít na internetu podělit.

5 Proky | E-mail | Web | 12. července 2008 v 7:12 | Reagovat
Diky za pochvalu a za komentar :o)
Pozdravuji do Cech…

Zařazeno do štítků Austrálie, Cestování a .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>