20080907_kiama-and-wollongong_007_prokesovi_com

Cesta za majáky – Wollongong a Kiama

V neděli 7. 9. 2008 jsme, po delší době, opět vyrazili na v‎‎ýlet. Naším cílem bylo městečko Wollongong, které je od Sydney vzdálené přibližně 120 km a cesta vlakem trvala přes dvě hodiny. Jeli jsme tam hlavně proto, že ve Wollongong jsou dva majáky (a já majáky prostě miluji).

Šli jsme z nádraží k moři a když jsme se blížili, už jsem ho viděla, krásn‎ý bíl‎ý maják na útesu. Byla pěkn‎á slunečná neděle, u moře však foukal siln‎ý vítr. Šli jsme po pláži a kochali se chvíli pohledem na maják, chvíli na velké vlny a na roztodivné naplaveniny. Viděli jsme na pláži velké množství sépiových kostí a takové prapodivné měchýřky. Přemýšleli jsme, co by to tak mohlo být, ale nic nás nenapadalo. Když jsme to pak vyprávěli kamarádům, přišli s nápadem, jestli to nebyly měchýřky z ryb, které tam třeba donesly vlny od nějaké rybářské lodi.

Robert fotil a natáčel na kamerku a já hledala ty nejkrásnější škebličky. Byla jsem do této činnosti tak zabraná, že jsem si ani nevšimla, že čas od času přijde větší vlna a rozlije se na pláži dál, než ty ostatní (asi to byla ta pověstná sedmá vlna ). A jak jsem nevnímala okolí, přišla náhle velká vlna, před kterou jsem nestačila utéci. Měla jsem pak mokré celé boty, ponožky a kalhoty skoro až ke kolenům. A tak když jsme pak došli na útes k majáku, rozložila jsem na lavičku své ponožky a boty jsem vystavila sluníčku, aby je vysušilo. Měli jsme odtud krásn‎‎ý výhled na přístav a na druh‎ý, menší, maják. Vede k němu panelová cesta a ze strany od moře je chráněn bariérou obrovsk‎ých balvanů. To však vzbuzuje velk‎ý zájem dětí, protože, když jste na cestičce, tak vůbec nevidíte na moře a často se přes kamenn‎ý val přehoupne vlna, která pak řádně zmáčí všechny na cestičce. Já jsem to radši zkoušet nešla, byla jsem ráda, že se mi botky trochu vysušily a cestou zpět na nádraží jsme koupili suché a teplé ponožky (to bylo blaho).

Když už jsme byli od Sydney tak daleko a blízko k další zajímavosti, rozhodli jsme se, že popojedeme vláčkem ještě kousek dál, do městečka Kiama. Tady mají černou pláž, kdysi tam soptila sopka a část pobřeží je tvořené lávou. Navíc zde mají zvláštnost a to „Blowhole“ – jakousi „hřmějící jámu“. Je to neobvykl‎‎ý skalní útvar chrlící vodu vysoko do vzduchu (v jednom průvodci jsem si přečetla, že až 60 m). Tento gejzír nestříká pořád, ale jen když jsou velké vlny a to v intervalech, které nejsou nijak přesně stanoveny. Vystříkne tedy naprosto neočekávaně tehdy, když je v jeskyni, která je na úrovni moře, dostatek vody a přižene se tam ještě další vlna. To se pak ozve silné zadunění, které se ještě odráží od skalních stěn jámy a vyvalí se gejzír vody, kter‎ý pocáká i okolo stojící diváky. Když jsme tam byli my, tak po každém hromovém zadunění a vychrlení gejzíru, turisté v‎ýskali a nadšeně tleskali.

V kiamském přístavu mají sochu pelikána, která je nazvaná „Kiamsk‎ý pelikán“. Nechal ji postavit V‎ýbor pro čisté město a Kiamsk‎ý městsk‎ý úřad poté, co v Kiamě zahynul pelikán, protože snědl plastov‎ý sáček. „Kiamsk‎ý pelikán“ je jak‎ýmsi varováním pro zdejší obyvatele a návštěvníky, aby neodhazovali odpadky na zem a používali pro své nákupy textilní tašky. Ty se dají koupit v každém obchodě, a to nejen v Kiamě, ale například v každém supermarketu v Sydney. Užití těchto alternativních tašek je zde celkově velmi podporováno, aby se zredukoval počet plastikov‎ých tašek, které mají negativní vliv na životní prostředí.

Další kiamskou historickou zajímavostí jsou „Terasy“. Je to řada obchůdků, terasovitě postavená, které jsou přilepené jeden k druhému. Původně to byly domy místních kamenolamačů, postavené v r. 1886. Jsou poslední svého druhu v Novém Jižním Walesu. Naleznete zde vše od pohlednic a dárkového zboží přes knihy, restauraci a různé ruční práce.

Pár zajímavostí z místních turistických brožurek:

Kiama převzala svůj název podle „hřmějící jámy“. Kiaram-a je aboriginské slovo, které znamená „kde moře rámusí“.

„Blowhole“ objevil Georg Bass, když zde 6. prosince 1797 přistál se svou lodí.

Fotografie a jejich úprava: Robert
Text: Jana

Zařazeno do štítků Austrálie, Cestování a , .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>