img_8725__prokesovi_com

Tři kolečka monorailem

Jednou z mnoha sydneyských atrakcí je monorail. Vláček, který projíždí městem vysoko nad hlavami chodců, autobusy a auty. A protože se pomalu, ale jistě se Sydney loučíme, snažíme se jít tam, kam jsme se během našeho několikaměsíčního pobytu, nedostali. Proto jsme nemohli vynechat ani cestu monorailem.

Naše nástupní stanice byla na „Paddy’s Markets“. Koupili jsme si jízdenku na jednu cestu za $4.80. Čekala jsem, že dostaneme lístek podobný tomu, jaký se používá ve vlaku a v autobusu. Byla jsem však překvapena, když mi pán ve skleněné kukani podal dva kovové žetony. Hned jsem si vzpomněla na cestu metrem v Nižném Novgorodu, kdy jsem do turniketu strkala kovový žeton. Tak jsem také v Sydney vhodila žetonek do otvoru v turniketu, prošla jím a dostala se na monorailové nástupiště.

Všimla jsem si, že tu na zdi mají automat do kterého se vhodí $2 a vypadne pamětní mince. Samozřejmě, že jsem dlouho nepřemýšlela a vytáhla dvoudolar. Jaké však bylo mé překvapení, když mi místo jednoho penízku vypadly hned tři .

Pak už jsme jen čekali na příjezd vláčku, nastoupili a řítili se, podél zdí domů, vpřed. Celou trasu jsme projeli třikrát, ale nebyl to pro nás až tak silný zážitek, jaký jsme očekávali. Myslím si, že centrum Sydney už známe docela dobře a proto jsme nebyli výjížďkou tak uchváceni jak by možná byli turisté, kteří sem přijedou pouze na několik dní.

Několik technických informací:
- to, co bylo známo jako „Darling Harbour Monorail“ bylo poprvé koncipováno v 80.tých letech 20. stol.
- provozovatel chtěl, aby otevření monorailu pro veřejnost proběhlo 26. ledna 1988 na oslavách dvoustého výročí založení města Sydney a kolonie Nového Jižního Walesu (Kapitán Arthur Phillip přijel v r. 1788 s první flotilou do sydneyského přístavu a založil město a kolonii.) Otevření ale proběhlo 21. července 1988.
- kompletní projekt a stavba trvala pouhých 26 měsíců
- monorail je v provozu 364 dní v roce (na Štědrý den nejezdí)
- nemá jízdní řád, protože jezdí každých 3-5 minut většinou od 7:00 (8:00 v neděli) ráno do 22:00 (24:00 v pátek a sobotu)
- má 8 stanic
- trasa monorailu je 3,6 km
- doba jízdy – 12 minut
- na kolejích jedou čtyři vlaky současně (každý z jiné stanice)
- celková kapacita systému je 5.000 cestujících za hodinu

Provozovatel vlastní 6 vlaků, každý obsahuje 7 vagónů. Ve vlaku je místo pro 48 pasažérů v šesti vozech + řidič v prvním (sedmém) voze. Původně bylo plánováno 56 míst ve všech sedmi vozech.

Vlak jede na gumových kolech průměrnou rychlostí 33 km/hod. Každý vlak je 32,12 m dlouhý, 2,06 m široký a 2,6 m vysoký. Dráha vlaku je vedena ve výšce minimálně 5,5 metru od povrchu země na ocelových sloupech vzdálených od sebe 20-40 m.

Fotky a jejich úprava: Robert
Text: Jana

Zařazeno do štítků Austrálie, Cestování a .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>