p1040585__prokesovi_com

Aucklandské muzeum – 3. a 4. den z 89.

Třetí den pobytu v Aucklandu jsme se opět vydali do obchodu s koly a donesli zadní světla, tachometry a držák na GPS k namontování. Předpokládali jsme, že do zítřejšího dopoledne bude vše hotové a my konečně vyrazíme na cestu na kolech kolem Nového Zélandu. Večer nám však prodavač poslal SMSku, že ještě nepřišel objednaný nosič na Robertovo kolo a tak nezbývalo nic jiného než si pobyt v Aucklandu o jeden den prodloužit.

Z cykloprodejny jsme se vydali do Aucklanského muzea Auckland War Museum. Cestou jsme poslali pohledy a v parku u muzea jsme narazili na hejno opeřenců, kteří se tu, ve stínu jinanu dvoulaločného (ginkgo biloba) pásli na trávě. Zde jsem také poprvé v životě spatřila plody jinanu.

V muzeu jsme si prohlédli stálé expozice – kultura Tichomoří a kultura Maorů. Byly zde maorské domy, maorský sněmovní dům, hudební nástroje, nástroje k lovu, rybolovu, zemědělství, různé ozdoby a obleky. Je zde k vidění i Aucklandská ulice tak, jak vypadala v r. 1860. Můžete procházet ulicí a nahlížet do oken obchůdků anebo se zastavit ve zdejší hospodě. Obchůdky i hospoda byly ozvučeny, aby navodily tu pravou atmosféru. Stálou expozicí je i válečný památník a novozélandská fauna a flora, včetně stromu kauri, jehož český název zní damaroň australská, tedy jeho smůly a pařezu. Damaroně patří mezi nejvyšší a nejstarší stromy na světě.

V muzeu jsme si zaplatili i představení skupiny Maorů, kteří předvedli maorské písně s tanci a hrami, včetně válečného tance Haka. Haka se spíš křičí než zpívá, tanečníci se bouchají do stehen a dupou, vyplazují jazyk a poulí oči, aby zastrašili protivníka a dodali si odvahy do boje. Tanec Haka předvádí i novozélandské rugbyové mužstvo ALL BLACKS před každým mezinárodním zápasem. My jsme se, po návratu do Čech podívali na Youtube a musím přiznat, že mi při zpěvu a tanci obrovských chlapů celých v černém, běhal mráz po zádech. Pro čtenáře našich blogů jsem našla na youtube tanec haka i s maorskými slovy a jejich překladem do angličtiny. Haka je v této ukázce předváděna mužstvem All Blacks. Haka – All Blacks

Další den jsme využili k vyprání a sušení prádla. Potom jsme vyrazili do města nakoupit pár drobností a TOPO mapu NZ do GPSky. Zašli jsme na oběd do jídelního centra a opět jsme byli překvapeni tím, že kolem 15:00 hod. jsme tam byli úplně sami a z pěti či šesti různých kuchyní byly otevřené jen tři a všechny už postupně zavíraly.

Večer jsme na hotelu napsali a zveřejnili první článek na našich blozích a pak jsme hledali a plánovali trasu. Na pokoji jsme se sbalili a šli spát někdy po druhé hodině ráno. Další den jsme už konečně měli vyrazit na cestu.

Na závěr přidávám text „Haka“, převzaný ze stránek Wikipedie, v maorštině a v češtině Haka – Wikipedie.

Text Ke Mate
- vedoucí haky:
Ringa pakia! Uma tiraha!
Turi whatia! Hope whai ake!
Waewae takahia kia kino!
- všichni:
Ka mate! Ka mate! Ka ora!
Ka mate! Ka mate! Ka ora!
Tenei te tangata puhuru huru
Nana nei i tiki mai
Whakawhiti te ra
A upane! Ka upane!
A upane kaupane whiti te ra!
Hī !!!

Překlad Ke Mate
- vedoucí haky:
Tleskněte rukama o stehna! Vypněte hruď!
Pokrčte kolena! Pokrčte kyčle!
Dupněte nohama tak silně, jak jen dokážete!
- všichni:
Zemřu! Zemřu! Žiji!
Zemřu! Zemřu! Žiji!
Tohle je ten vlasatý muž
který způsobil, že slunce opět svítí
Jeden krok vzhůru! Další krok vzhůru!
Krok vzůhu, další… Slunce svítí!
Východ/Západ!!!

Fotografie a jejich úprava: Robert
Text: Jana

Komentáře
1 Mirek | E-mail | 23. února 2010 v 15:42 | Reagovat
Vše krásně provedeno /napsáno i foto/nemá to konkurenci.Vše se musí ale vidět na vlastní oči!!!

2 JR | Web | 3. března 2010 v 14:17 | Reagovat
Ten tanec je vážně skvělý! Úplně vidím naše fotbalisty, nebo hokejisty, jak dělají něco takového…
Plody Jinanu dvojlaločného vidím také poprvé. U nás ve Varech je totiž jenom samčí strom (jsou samčí a samičí) a ten plody samozřejmě nemá.

3 Proky | E-mail | Web | 3. března 2010 v 23:51 | Reagovat
Tanec byl fakt ohrunujici! Kdyz si ho poustime z kamery, tak mi beha mraz po zadech.
Jen je skoda, ze mi Cesi nejsme ani z poloviny hrdi na to nase cestvi jako napriklad Australane nebo Novozelandane…to me dost mrzi.

Zařazeno do štítků Cestování, Nový Zéland a .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>