p1070279__prokesovi_com

Tři týdny v Kaikoura – den 32. – 50. z 89.

V Kaikouře jsme nakonec strávili necelé tři týdny. Důvodem bylo levné ubytování a pak také to, že zde bylo stále co objevovat. Jak jsem se již zmiňovala, Kaikoura je malé městečko, s velrybářskou historií, které žije z cestovního ruchu. Jsou tu skvělé podmínky pro pozorování velryb (lodí, vrtulníkem či letadlem), plavání s delfíny a tuleni, projížďky na kajacích spojené s pozorováním tuleňů, rybaření, pojídání langust či škeblí „paua“ a také tu jsou vysoké hory, jež vábí zdatné lezce hor.

Za tu dobu, kterou jsme zde strávili, jsme zažili téměř všechny druhy počasí – od slunečných dní, k mrazivým ránům a nepřestávajícímu dešti. O tom, co jsme zde dělali, když jsme zrovna nepozorovali tuleně či nelezli na Mt. Fyffe, je právě tento článek.

Hodně jsme chodili na procházky a četli informační tabule a letáky. Tak jsme se i poučili, proč je v moři, za vlakovým nádražím zákaz koupání. Je to proto, že tu mořské dno klesá dost ostře dolů, až do hloubky přes 1.500 m!!!

Jiný den jsme zjistili, že ne všichni cestovatelé jsou čestní. Když jsme šli jednou ráno do lednice, pro snídani, zjistili jsme, že nám někdo ukradl šunku a sýry a místo toho nám tam zanechal stejnou igelitovou tašku, ale jen s košťálem staré brokolice!!!

Také jsme navštívili zdejší muzeum. Mají zde spoustu alb s fotografiemi, jak se Kaikoura postupně měnila, výstavku nálezů maorské kultury, předměty vztahující se k velrybaření, předměty prvních osidlovatelů a také různé kameny a škeble. Z muzea jsme se přes dvorek dostali do velké stodoly, ve které byly nástroje používané dříve ve zdejším zemědělství a v domácnostech. Další budovou, kterou jsme si prohlédli, byla věznice.

Když bylo deštivo a nedalo se nikam moc chodit, zůstávali jsme v domečku, zatopili si a koukali se na filmy, které jsme měli s sebou v notebooku. Po večerech jsme pak chodili do Global Gossip na internet. Často jsme chodívali do pekárny, která byla vedle našeho prvního ubytování a kde mívali zlevněné dobrůtky.

Po návratu z Mt. Fyffe jsem byla několik dní „out of order“, tedy docela „mimo provoz“. A tak mi Robert nosil snídani z pekárny do postele a taky čaj, takže jsem se vždy musela jen dopajdat do sprch a na toalety.

Silné deště, které přišly po našem výstupu na Mt. Fyffe způsobily, že se potůček, který protékal kempem, začal vylévat z břehů. Měli jsme docela obavy, aby nás nevyplavil. V muzeu a na mostě na tabulce jsme totiž zjistili, že tu nedávno (před pár lety) byla velká povodeň, která vyplavila centrum města. Na horách byly srážky sněhové a když se vyjasnilo, byly vidět zasněžené vrcholky okolních hor.

Ke konci pobytu jsme se rozhodli pro přesun do Christchurch. V Infocentru jsme si zabukovali jízdenky a autobus nás tam odveze i s koly.

Maorský název Kaikoura se dá přeložit jako „jídlo z langusty“(Kai – jídlo, pokrm; koura – langusta) a jsou to langusty, kvůli kterým je tato oblast
proslulá.

Fotografie a jejich úprava: Robert
Text: Jana

Komentáře
1 JR | Web | 21. listopadu 2010 v 11:53 | Reagovat
Pěkný článek, krásné fotky, jako obvykle. Co ty velryby? Taky jste se na ně vydali? Nebo zrovna nebyla sezona?
Nejvíc se mi líbí hned ta první fotka.
P.S. Divím se, že vám někdo snědl jídlo, co my jsme kdy byli třeba v hostelech, kde byla jen jedna společná lednice, tak se nám to nikdy nestalo. Naopak, byly tam vždycky označené věci, které byly už „volně k dispozici“, když třeba někdo odjížděl a už se s tím nechtěl dál tahat.

2 Proky | E-mail | Web | 22. listopadu 2010 v 21:53 | Reagovat
Diky. Velryby jsme nevideli, tedy pokud nepocitam, ze se nam jednou zdalo, ze hodne v dalce vidime :o) Tak treba priste
PS: Taky nas to s tim jidlem prekvapilo, ale i na NZ potkas lidi co se nechovaji slusne a cestne. Nastesti se nam tohle stalo jenom jednou. Naopak, jak taky pises, se nam stavalo, ze tam nekdo neco nechal pro ostatni. Treba vyborne mistni vino (v obou podobach)…

Zařazeno do štítků Cestování, Nový Zéland a .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>