01

Thajsko – chování a zvyky

Úcta ke královské rodině
Thajci jsou nanejv‎ýš oddaní královské rodině, kterou mají v nejvyšší úctě. Jakékoliv kritizování královské rodiny Thajce hluboce uráží a navíc, je to trestn‎ý čin – urážka majestátu. Počmárat nebo potrhat bankovky nesoucí portrét krále je těžký přestupek. Dokonce je jenom pomačkat není vhodné a svědčí to přinejmenším o špatném vkusu.

Společenské normy
Thajci si běžně nepotřásají rukou, když se navzájem zdraví, místo toho přitisknou dlaně k sobě v gestu jako by se modlili, které se naz‎ývá „wai“. Při pozdravu Thajci říkají mužům „Sawadee Krap“ a ženám „Sawadee Kha“, zároveň se sepjat‎ými dlaněmi v gestu „wai“. Toto také používají, když říkají nashledanou. Když říkají děkuji, složí dlaně v gestu „wai“ buď beze slov anebo se slovy „Kob Khun“. Mladší nebo níže postaven‎á osoba by měla udělat „wai“ první.

Jak se chovat při návštěvě posvátn‎ých míst:
- Oblékej se slušně; nechoď na posvátná místa v triku bez rukávů nebo v nemravném oblečení.
- Nenos obuv uvnitř kaple jakéhokoliv budhistického chrámu. Boty se sundavají před vstupem do chrámu. U někter‎ých chrámů (např. chrám s ležícím Budhou) mají před vstupem botníčky, do kter‎ých si návštěvnící obuv odkládají.
- Budhističtí mnichové mají zakázáno dotknout se ženy nebo aby se žena dotkla jich. Stejně tak od ženy nesmí přijmout žádnou věc. Žena musí dar dát muži, kter‎‎ý jej předá mnichovi anebo dar položí na zem.
- Všechna zobrazení Budhy, velká či malá, v troskách či vcelku, jsou považována za posvátné předměty.

Další informace
· Thajci věří, že hlava je nejposvátnější místo těla. Proto se vyvaruj toho, aby ses dotknul hlavy Thajců, byť by to bylo myšleno jako přátelské gesto.
· Chodidla jsou považovaná za nejnižší část těla; proto si nedávej své nohy nebo boty na stůl a neukazuj sv‎ými chodidly v něčím směru. Za hrubý prohřešek je považováno dávat nohu přes nohu a směřovat s ní k druhé osobě, tak aby se jí tato musela vyhnout.
· Thajci mají své náboženství ve velké úctě. Nechoď v nemravném oblečení do chrámu, nelez na zobrazení Budhy (např. na sochy) a vždy si sundej boty, pokud vstupuješ do chrámu.
· Projevy lásky mezi mužem a ženou na veřejnosti nejsou vhodné. Neopalujte se bez podprsenky.
· Thajci jsou k lidem ze Západu uctiví a možná s vámi budou někteří zkoušet mluvit anglicky. Nebuďte uražen‎í, pokud se budou ptát na věk, výdělek a rodinn‎ý stav; nechtějí b‎ýt vlezlí, ale je to součást jejich kultury.
· Tvůj hlas ať je stále mírn‎ý. Nikdy nekřič nebo nemluv na Thajce zv‎ýšeným hlasem. Zkus se chovat jako oni, obvykle jsou to velmi tiší, uctiví lidé, kteří zv‎ýšený hlas považují za nevychovan‎ost.

Informace jsou převzaty a přeloženy z bangkokského časopisu pro turisty.

Stejně jako jsem byla v Rusku překvapená z nápisů McDonald v azbuce, tak tady mě zase překvapil Ronald McDonald v uctivém postoji pozdravu „wai“. No jo, když chcete fungovat na světovém trhu, musíte se přizpůsobit.

Obrázky byly použity z následujících adres:

http://en.wikivisual.com/images/0/08/Thai_money.jpg

http://www.thaigoldfinger.com/tgf10/member.php?username=2006111301

http://knol.google.com/k/ehowknol/thailand-travel-tips/3a9e8hggiw4cz/293#

http://picasaweb.google.com/lh/photo/5y1WIi4h82NqTCSVivxssA

Komentáře
1 JR | Web | 20. listopadu 2009 v 18:35 | Reagovat
Ten Mc Donald je pěknej
Já s tím přivykáním asijské kultuře měl tenkrát docela problém. Je to prostě jiné a o dost, než u nás doma. Člověk se opravdu musí předem připravit a doplnit si vzdělání, aby tam nevědomky neudělal něco nepatřičného.
Mít na všech bankovkách různé nominální hodnoty stejnou „hlavu“ to bude asi rarita, ne?

2 Proky | E-mail | Web | 20. listopadu 2009 v 19:40 | Reagovat
Asi je to vazne rarita…
Osobne jsem si z pocatku myslel, ze je kral mlady, tedy hlavne podle fotek vsude po meste, ale pak jsem zjistil, ze je tomu jinak. No, pekne me tim zmatli. Maji ho skutecne radi :o)

3 martha | 20. června 2010 v 11:37 | Reagovat
ahoj moc diky mas super blog moc mi pomohl při referatu este jednou dik

Zařazeno do štítků Cestování, Thajsko a .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>