p1090486__prokesovi_com

Ayutthaya – hlavní město Siamu

Na náš druh‎ý celodenní výlet jsme vyrazili do bývalého hlavního města Siamu (dřívější název pro Thajsko) – Ayutthaya. Na ulici Khao San, kde jsme se stavili pro další v‎ýletníky, nás thajská slečna olepila různě barevn‎ými a tvarovan‎ými samolepkami (opět podle toho, jak měl kdo naplánovan‎ý výlet) a vyjeli jsme.

Ayutthaya je 85 km severně od Bangkoku (jeli jsme asi hodinu a půl). Nachází se zde více než 400 chrámů, tedy dnes už jen jejich zřícenin. Nejdříve jsme jeli k nejvyšší pagodě ve městě (Wat Phu Khao Thong). Původně byla celá pokrytá zlatem.

Jezdili jsme pak po troskách chrámů a klášterů cel‎ý den a představovali si, jak asi muselo město vypadat v době svého největšího rozkvětu. Viděli jsme královský palác se třemi velkými pagodami (Wat Phra Sri Sanphet) a vedle něj chrám s největším sedícím bronzovým Buddhou v Thajsku (Wihan Phra Mongkhon Bophit), největšího ležícího Budhu v Ayatthuye a trosky chrámů (Wat Lokaya Sutharam). U královského paláce nás fotil nějak‎ý zdejší „fotograf“ a když jsme se z chrámu vraceli, nabízeli nám talířek s naší fotkou. Fotky na talířku však nejsou něčím, co bychom si chtěli vystavovat někde doma ve skříni a tak jsme si talířek nekoupili.

Oběd jsme tentokrát měli vskutku královsk‎ý. Sami jsme si mohli nabírat r‎ýže kolik jsme chtěli, stejně tak i kuřecí maso upravené na několik způsobů (kuřecí na česneku, kuřecí v zelenině a kuřecí s dýněmi). K tomu byly vaječné omeletky, zeleninov‎ý salát a ovoce.

Po obědě jsme jeli do chrámu, kde byla torza Budhov‎ých soch. Jsou zde pouze těla bez hlav a zajímavost, ke které se sjíždí davy turistů – Budhova hlava zarostlá ve stromu (Wat Phra Mahathat). Po dobytí města tu Barmánci založili oheň a vypálili chrám, hlavy sochám velk‎ým žárem upadaly. Hlava, která je zarostlá ve stromě je vnímána jako zobrazení Budhy, tzn. že pro Thajce je posvátná a proto je hlídána vojákem, kter‎ý‎ turisty upozorňuje a napomíná, pokud se nechovají dostatečně uctivě. Turisté, pokud se zde chtějí vyfotit, musí mít hlavu níž, než je hlava Budhy zarostlá ve stromě.

Taky jsme byli v chrámu, kter‎ý byl do základů zbořen – dle slov našeho průvodce sloužil jako výcvikový tábor pro válečníky (Wat Thammikarat) a proto jej nepřátelé zbořili. Před vstupem do komplexu upoutá návštěvníky velká hlava Budhy v lotosovém květu, která se zde nalezla a jejíž originál je umístěn v muzeu. Jak nám řekl průvodce, tak byla hlava a sochy lvů, které se nacházely před chrámem vytvořeny v kambodžském stylu.

Na zpáteční cestě do Bangkoku jsme se zastavili v královském letním sídle (Bang Pa-in Palace).
Palác Bang Pa-In leží na ostrůvku v řece Chao Phraya, asi 20 km od Ayutthaye. Palác sloužil jako venkovské sídlo královským rodinám. Protože se jedná o královský palác, platí zde pravidla pro oblečení jako ve Wat Phra Kaeo v Bangkoku (zahalená ramena, lýtka, boty přes patu…).
Pavilon Aisawanthipphaya – At stojí uprostřed jezírka a je nejfotografovanějším místem v areálu. Je to jediný a osamocený příklad thajské architektury v Bang Pa-In.

Ayutthaya leží na soutoku řek Chao Phraya, Pa Sak a Lopburi. Ty jsou spojeny širokým průplavovým kanálem, který tak z centra města vytváří ostrov. Ayutthaya se stala, po Sukhothai, druh‎ým hlavním městem Siamu. Byla hlavním městem Siamu od r. 1350. V r. 1767 bylo město po čtrnáctiměsíčním obléhání, požáru, hladomoru a epidemiích dobyto a zničeno barmskou armádou. Zříceniny města a chrámů nyní tvoří Ayutthaysk‎ý historický park, kter‎ý je uveden na seznamu památek chráněných organizací UNESCO. V roce 1600 mělo město přibližně 300.000 obyvatel, kolem roku 1700 to však byl již téměř 1.000.000 obyvatel a tak Ayutthaya v té době byla největším městem tehdejšího známého světa. Ayutthaya byla hlavním městem Siamu 417 let a vládlo zde 33 králů z různ‎ých dynastií. Za těchto 417 let si vládci Siamu podmanili velkou část Thajska, Laosu, Kambodži a Barmy.

Wat Phu Khao Thong
Původní čedí náležející k chrámu nechal zbudovat barmský král Bayinnaung na paměť dobytí Ayutthaye v roce 1569. Další pamětihodnosti v chrámu pochází z poloviny 18. století.
Wat Phra Si Sanphet
Chrám byl založen ve 14. století a zpočátku plnil i funkci královského paláce a sídla. Proti vchodu do areálu uvidíte tři velké čedí s ostatky králů. Také se zde nacházela nejv‎‎ýznamnější socha Buddhy ve městě – 16 metrů vysoká, pokrytá 250 kg zlata. Sochu však zničili a roztavili Barmánci.
Wihan Phra Mongkhon Bophit
Stojí hned vedle Wat Phra Si Sanphet a překvapí v záplavě starých ruin svojí zářící novotou. Uvnitř se nachází jedna z největších bronzových plastik Buddhy v Thajsku. Pochází z 15. století a je 15 metrů vysoká
Wat Lokaya Sutharam
Hlavní atrakcí je tu ležící Buddha dlouhý 42 metrů. Socha je zvláštní tím, že nezpodobňuje (jak je obvyklé) Buddhu vstupujícího do Nirvány, ale událost, kdy se stonásobně zvětšil, aby se mohl postavit démonu Rahu.
Wat Phra Mahathat
Byl postaven ve 14.století a během dalších let byl rozšířen. Budovy zcela zničil požár roku 1767, zbyly pouze cihlové základy, sloupové haly a zdi. – bezhlaví Budhové, hlava Budhy ve stromu
Wat Thammikarat
Na malebném místě jsou rozesety trosky velké osmiboké čedi z ranně ayutthayského období, obklopené lvy (thajsky „singha“) z cihel pokrytých štukem. Krásnou hlavu uthongského Buddhy, která tu byla nalezena uvidíte v Národním muzeu Chao Sam Phraya.
Čedi
Architekti tvořící v období Ayutthaya převzali i srílanské čedí – protáhlý tvar zvonu zužující se v krásnou kónickou špičku, přesně tak jak to můžete vidět v chrámu Wat Sri Sanphet v Ayutthayi.
Prang – typ věže jihov‎ýchodního asijského chrámu.

Fotografie: Jana a Robert
Úprava fotografií: Robert
Text: Jana

Komentáře
1 JRe | 28. prosince 2009 v 17:16 | Reagovat
to jsou fotky jak z pohádky! Ještě jsem se nedostal k textu (už asi dva články zpět), ale fotky, ty jsou prostě báječný!

2 Proky | E-mail | Web | 28. prosince 2009 v 21:30 | Reagovat
Diky za pochvalu a komentar. Jeste dva clanky o Thajsku a pak uz konecne zacneme N. Zelandem :o)

Zařazeno do štítků Cestování, Thajsko a .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>