01

TDŠ – semínka

Jak se nám podařil splnit dnešní plán? Docela to šlo. Ráno jsme s Terezkou převlékly postele a daly prát prádlo, moc ráda mačká knoflíky na pračce (samozřejmě, že pod dohledem). Potom jsme se vydaly do sušárny pro dvě pračky suchého prádla, Terezčina oblíbená činnost – nacvakávání kolíčků na okraj kyblíku, na mne nebo na topení, se mi dnes výborně hodila pro procvičování jemné motoriky. Navíc si sama nacvakala kolíčky stejné barvy vedle sebe.Úklid balkonu jsem nechala až po poledním odpočinku, Terezka si vyndala odstrkovadlo motorku ze skříně na balkóně a drandila. Já ji vždy navedla, kde má zrovna být, aby na ni nešel prach. Potom mi samozřejmě chtěla pomáhat s nametáním smetí na lopatku. Tentokrát se spokojila s tím, že jen držela lopatku a já metla smetí. Když bylo vše hotovo, rozložily jsme si na zemi misky na osení, zeminu, Terezka měla připravenou svoji konvičku na zalévání, sáček se semínky, vodu v láhvi a lopatku.

Nejprve jsme nasypaly zeminu do misky s dírkami, aby mohla odtékat voda, a tu vložily do druhé. Nalila jsem Terezce do konvičky trochu vody a zalila zeminu.

Potom jsem jí roztrhla sáček se semínky. Dala jsem jí několik zrníček na ruku, ale místo do misky je vysypala na zem.Takže sbírala semínka ze země do misky a pak jsem jí ukázala, že si je může snadněji dát na hromádku tak, že si je bude přisunovat lopatkou. Na lopatku je i nabrala a nasypala na zeminu.

Další dávku zrnek jsem držela na ruce já a nechala ji, aby je nabírala třemi prsty (nácvik špetkového úchopu) a „solila“ je na zeminu.

Když byla semínka vyseta, sbalily jsme všechny věci a misku s osením a přesunuly se domů. Doma jsme si misku daly na stůl a budeme denně pozorovat změny. Umyly jsme se a vrátily se na balkon pověsit prádlo. Potom jsme se vydaly pro březové větvičky. Problém ale nastal v okamžiku, kdy jsem zjistila, že sice kousek od domu máme krásný les, ale bukový. Sice v něm pár bříz roste, ale větve mají hodně vysoko, takže jsem na ně nedosáhla. Alespoň jsme si udělaly pěknou procházku, pozorovaly jsme kosa a kosici, pupeny na stromech a keřích (některé již praskly a na bezu už dokonce byly pěkné lístky), čerstvě vyrostlé javory, dokonce jsme našly jeden, který na sobě měl ještě obal, takže Terezka mohla vidět „nos“ a jak z něj roste stromek.

Březové větvičky tedy přesouváme na zítřek, máme naplánovanou cestu k babičce, tak snad na nějaké břízy natrefíme.

Zařazeno do Naše děti, Terezčina domácí školka.

One Comment

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>