01

TDŠ – lupa

Na dnešní den jsem měla v plánu zapsanou kosmickou výchovu – pochopila jsem ji jako nauku o všem, co nás obklopuje. Například že to je probouzení zájmu v dítěti o přírodu, o poznávání nových věcí, cestování, naši planetu, o různé fyzikální a chemické děje v přírodě (fyzikáři a chemikáři zde prominou nevyjadřuji-li se přesnými pojmy) a kulturu. Na jednom webu jsem našla, že kosmická výchova zahrnuje témata obsažená v prvouce, vlastivědě, přírodovědě, zeměpisu, dějepisu, ale i v chemii, fyzice a ve společenských a kulturních vědách, takže se zdá, že jsem ji snad pochopila správně :-)Rána zatím ještě úplně nezvládám, tedy v tom smyslu, že Terezka má po snídani a čištění zoubků slíbeného Krtečka a já zatím rychle projíždím odkazy a ukládám si zajímavé nápady, domývám nádobí či se věnuji jiné domácí činnosti, jako například dnes ráno skládání vypraného oblečení. Přesunula jsem se tedy k Terezce do pokojíku v době, kdy Krteček už končil a pustila se do hromady prádla. Terezka nejdřív chvilku protestovala, že už nebude žádná další pohádka, ale z její strany to je spíše zkoušení mé trpělivosti a procvičování si svého divadelního nadání :-) Za chvilku ke mně přišla a začala si hrát s kostkami, ale potřebovala pomoci při sestavení obrázku. Na kostkách jsou nakreslená zvířata a jako první jsme poskládaly slona, potom jsem jí ukázala, že jdou kostky v řadě obrátit a ukáže se jiný obrázek, objevil se lev. (Terezka umí zvířata pojmenovat a zná jich, myslím si, že docela dost, kromě domácích, běžných volně žijících a běžných ZOO zvířat pojmenuje např. velblouda, kraba, medúzu, u krávy ví, že dělá bú, má rohy, dává mlíčko a že má vemeno.) Máme od Terezčiných bratranců a sestřenice půjčené figurky zvířat, tak jsem ji vyzvala, aby si donesla tašku se zvířaty a našla lva. Potom ho postavila na kostky, že tam je jeho domeček a našla mu v tašce ještě kamaráda. Když jsem vše doskládala, nechala jsem ji, aťsi hraje a odešla jsem do kuchyně. A protože ticho vedle v pokoji trvalo už nějakou dobu, povídám jí: „Terezko, kde jsi? Copak děláš?“ – „Stavím si stůl.“ Šla jsem se na ni podívat, seděla u Dupla a na podložku si stavěla kostky do nějakého abstraktního tvaru. Z toho mám pocit, že jak si domácí školkování testuji, mívám v plánu asi mnoho aktivit a že jí klidně můžu nechat víc prostoru.

Krásně dnes zvládla seznámení a práci s lupou. Nejdřív ji zkoušela doma u prababičky a pradědy (děda vytáhl i svoje dvě lupy a tak viděla, že mohou být různé druhy) a pak na zahradě. Pozorovala kytičky, pupeny a dokonce i prázdné šnečí ulity, které jsme si odnesly domů, abychom si mohly na balkóně založit krabici se „vzácnými“ přírodními nálezy.

Také se mi podařilo ořezat větve bříz z prořezávky u kolejí (nemusela jsem řezat do živých), úspěšně jsme dnes poprvé nakrmily labutě (když jsme totiž jezdívali na výlet, kde byla možnost krmení kachen či labutí, zapomněla jsem staré rohlíky doma anebo se na rybníce vůbec neukázaly), dokázala jim házet kusy rohlíku pořádný kus před sebe – dost mne tím překvapila a také jsme mohly pozorovat (voda byla nezakalená), jak si kusy rohlíku labutě ještě namáčí, jejich nohy s plovacími blánami a také jak pijí (jen doufám, že labutě naše krmení přežily a zase je tam příště najdeme). Ještě než jsme se vydaly k rybníku, prohlížely jsme si u babičky rodinného průvodce přírodou, ukazovala jsem jí obrázky a povídala o labutích a kachnách. Pak ji také zajímal čáp (z večerníčku o Ježku Aladinovi), žáby, které jsme nakonec vůbec neviděly, hadi a proces přeměny housenky na motýla, o kterém jsem jí doposud zatím jen povídala, ale názorně neukázala (ovšem je to v plánu včetně případného odlovení housenky či vajíčka a vypěstování si vlastního motýla).

Po krmení jsme se vydaly na nákupy a pak už hurá domů, kam jsme dorazily před půl osmou. Terezka snědla jogurt dorazila se kouskem housky, kterou nesnědla po cestě v kočáru. Já zatím vybalila nákupy a společně jsme daly březové větvičky do vázy s vodou.

Jsem s dnešní prací spokojená, i když jsme nezvládly udělat pokus s klíčivostí hrášku/fazolí a nezasely jsme řeřichy do skořápek od vajíček. Pokusíme se o to jindy, třeba zítra.

Tak jsem chtěla napsat jen krátké shrnutí, ale zjišťuji, že nějak neumím psát krátce.

Zařazeno do Naše děti, Terezčina domácí školka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>