01

TDŠ – nakupování

Jednou z dalších Terezčiných oblíbených činností je nakupování. Kvůli tomu jsem jí konečně pořídila vlastní peněženku (a najednou se nám doma sešly celkem tři). Její první nákup byl u nás v RC, kdy si u lektorky Štěpánky kupovala pitíčko. Řekla jsem jí, aby za Štěpánkou zašla a poprosila, že chce pitíčko. Od té doby si je tam kupuje každý týden. Když jsem pak pořídila stejná krabičková pití i domů do spižírny, zvykla si je nakupovat i doma. Ve spíži je má umístěné tak, aby na ně viděla a dosáhla. Vždy tak jednou za dva či tři dny vleze do spíže a už si pití dává na linku (Párkrát jsem jí je tam dala, aby viděla a mohla si vybrat, který druh chce. Rozhodnout se pro jednu možnost pro ni není úplně snadné, takže jí to někdy trvá déle), stejně jako dnes ráno.To je signál pro mne, abych šla hrát svoji roli prodavačky. Takže ji přivítám pozdravem: „Dobrý den.“ a Terezka mi odpoví, hra pokračuje dál, že se jí ptám, co by si přála. Řekne, že pitíčko a už mi cpe penízky z peněženkySmějící se Povím jí, ať si tedy vybere, že jí to zatím spočítám. Když si Teri vybere, uklidí si peníze, které se ji mezitím vysypaly a zapne si peněženku. Vyleze si na židličku, já jí mezitím vracím peníze do peněženky, a začne proces dobývání se do pitíčka. Nejprve odtrhne brčko ze zadní stěny krabičky a vydoluje je ven (zkouší trhat plast kolem brčka různými směry až se jí to povede). Jednou rukou drží krabičku a druhou brčkem propichuje otvor krabičky. Zasune brčko a může se napít.

Vždy, když jdeme nakupovat do nedalekého obchodu, bere si peněženku s sebou a v obchodě nosí košík, sama si něco vybere, většinou nějaké pití (buď v krabičce s obrázkem Rumcajse, nebo v poslední době i jiné krabičkové anebo v malé plastové lahvičce), které jí na pult u pokladny dávám já (je na ni moc vysoko), ale pak ji zvednu, aby mohla zaplatit. Takže nás prodavačky znají a ví, že nejdřív proběhne můj nákup a platba a pak je na řadě Terezka.

Školkovému plánu jsme se dnes moc nevěnovaly. Ale podařilo se mi, že dnešní dopoledne bylo bez TV. Věnovaly jsme se už od rána různým činnostem, některým společně, jiné Teri zvládla sama. Takže jsme, než přišli babi s dědou na hlídání, stihly udělat marcipán na dort. Pak s nimi šla na procházku a k zubaři. Po příchodu domů rychle uvařit oběd, spát a odpoledne nás čekalo pečení korpusů a příprava krémů.

Prababička Terezce ušila zástěrky, aby se mnou mohla vařit a péct. Podávala mi vejce, zkoušela pracovat s mixérem (tedy držet ho, a já trochu s ní , když byl v chodu). Pozorně sledovala, jak se bílky mění ve sníh a žloutky spojují s cukrem a dalšími ingrediencemi do těsta, které po upeční ztuhne. Moc se jí líbilo, když jsem do sklenice odměřovala olej a přidávala do něj vodu. Pozorovala, jak se kapky oleje vrací ze dna na povrch a spojují se. Když se mnou peče, tak jí všechno ukazuji a vysvětluji, co to je a co právě dělám/děláme.

Před večeří jsme zkoumaly jarní osení, už nám začalo pěkně klíčit. Jakmile jsem si toho všimla, dala jsem Terezce misku s osením na židli, aby mohla lépe pozorovat a nabídla jí lupu.

Zítra dopoledne nás čeká úprava korpusů, jejich pomazání, pokladení ovocem a spojení. No a sbalení se a přesun k babi a dědovi na Tisovou. Takže nechám na Terezce, co, kromě tohoto, budeme dopoledne dělat.

Zařazeno do Naše děti, Terezčina domácí školka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>