01

TDŠ – ovoce a barvy

Na blozích a webech s Montessori vzděláváním nacházím mnoho inspirace pro práci s Terezkou. Stejně tak jsem odtud čerpala námět na dnešní hraní s hledáním, porovnáváním a přiřazováním celého a rozpůleného ovoce. Ve druhé části Terezka přiřazuje kolíčky, na nichž je z obou stran nalepený barevný proužek, na zalaminované barevné lístečky.

První činností, kterou jsem dnes Terezce nabídla, bylo vyhledávání, porovnání a přiřazení ovoce. Protože dělala tuto činnost poprvé, pracovala s kontrolními obrázky ovoce.

Na magnetickou tabuli jsem jí připevnila kontrolní lístečky ovoce, kde na obrázku viděla celé i rozpůlené ovoce. Na zemi měla připravené jednotlivé obrázky, mezi nimiž si měla jeden vybrat a druhý k němu vyhledat mezi obrázky na tabuli, porovnat zda jsou stejné (popřípadě obrátit, aby byly obrázky ve stejné pozici), rukou přidržet obrázek na tabuli a připevnit magnetem. Pokud by se dětem nedařilo přidržovat obrázek na tabuli, vyhledat magnet a připevnit obrázek magnetem, mohou pracovat s obrázky na zemi, na stole nebo na pečícím plechu. Také jsem jí zpočátku nedala všechny obrázky, ale vybrala jsem ovoce, se kterým se již setkala.

Při druhé činnosti měla na zemi rozložené zalaminované barevné obdélníčky a kolíčky s přilepeným barevným proužkem papíru. Připravila jsem jí deset odlišných barev z celkového počtu 25. Terezka si vybrala barevný lísteček a potom k němu vyhledala kolíček se stejnou barvou a přicvakla ho na lístek. Později mne požádala o pomoc, už ji nebavilo pracovat sama a chtěla, abych jí vyhledala lísteček a ona k němu pak hledala kolíček a přicvakla ho. Když práci skončila, složila (s mou pomocí) barevné obdélníčky a sama uklidila kolíčky zpět do krabičky.

Terezce je 25 měsíců.

Zařazeno do Naše děti, Terezčina domácí školka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>