Image 3_prokesovi_com

Jak na hudbu legálně + moje audio story

Kde poslouchat kvalitní hudbu legálně? Hurá, konečně mám řešení. Jmenuje se Deezer. Za pár korun (měsíčně 3,49 EUR pro počítač a 6,99 EUR pro počítač a mob. zařízení) máte k dispozici přes 30 000 000 skladeb. Funguje jak s připojením na internet, tak i bez něj. Lze ho používat na počítačích, telefonech, tabletech i na smart televizi. V podstatě máte dvě možnosti, buď mít všechno zdarma, ale koukat na reklamy a poslouchat je a bez off-line režimu anebo si zaplatíte a máte klid :o) Více o projektu je zde.

Stručný přehled:

  • hudba česká i zahraniční
  • přes 30 mil. skladeb
  • kvalita zvuku až 320 kb/s
  • vlastní playlisty
  • rádia podle umělců a žánru
  • sdílení hudby přes soc. sítě
  • neomezené streamování
  • přístup po celém světě
  • 15 denní vyzkoušení placené verze zdarma
  • bez závazku, lze kdykoliv ukončit

Ještě by bylo prima, kdyby fungovalo něco podobného pro sledování filmů. Kdo ví, možná už to existuje. Pokud znáte, prosím písnout třeba do komentáře níže, děkuji.

Moje audio story:

V 90. letech jsem hudbu poslouchal nejvíce z německých radiových stanic a z nahrávek na (60 a 90 minutové) audiokazetách, které jsem si kupoval v Západním Německu při příležitosti příbuzenských návštěv a brigádách. Jedna lepší „chromka“ nebo „metalka“ vycházela kolem 100 korun českých (za dvojnásobek byly vybrané značky také v ČSR). Toho času bratr studoval na škole v Plzni a chodil do tamní půjčovny CDček. Nechával jsem si sem tam něco nahrát z CDček na kazety. Potom mě jedno nové album vyšlo do stopadesáti korun. Ve srovnání s tehdejší cenou CD alba z českého obchodu nebo ze zahraničí to byla ani ne polovina ceny.

VIB Extra II G - Kess Pro_prokesovi_com

Třípásmové reprobedny Visaton VIB Extra II G

Po sametové revoluci v roce 1989 jsem si našetřil na vlastní hi-fi věž. Pěkně po dílech (značka Kenwood). Postupně jsem začal kupovat CD alba. České kapely za 150 Kč a zahraniční novinky kolem 500 Kč. Za další tři roky jsem hi-fi věž prodal a pořídil jsem high-end stavebnici reprosoustav Visaton VIB Extra II G za 25 000 Kč (hotové tehdy stály 85 000 Kč). Nejdecký truhlář p. Barák mi na zakázku udělal dřevěnou konstrukci z DMS desek. Jakmile bylo všechno pohromadě, začal jsem kompletovat. Jé, to bylo radosti! Bedýnky, jako závěrečnou úpravu, dostaly zelený nástřik. Taková ta imitace kamene, co tehdy frčela viz foto. Pár měsíců jsem vesele pouštěl hudbu ze satelitního rádia (reciever Peace měl alespoň systém Panda) na dvou vypůjčených mono zesilovačích z televize Tesla. Zvukově byl rozdíl na první poslech slyšitelný. Byl jsem o dost dál.

Následovalo zakoupení CD přehrávače Marantz CD-67 SE v Ostrově nad Ohří. Dále pak stavba vlastního zesilovače. Bratr mi poradil jedno zaručeně vyzkoušené zapojení. Po celé Praze jsem sháněl speciální součástky, objednával všude možně, pároval tranzistory a odpory, abych dosáhl těch nejlepších výsledků. Stavbou jsem strávil jeden rok. Vše bylo hand made. Přikládám i foto, které nikdy nebylo zvěřejněno (je tam trochu odlehčený/rozebraný, před odletem do Sydney jsem svoje dílko daroval bratrovi).

Marantz CD-67 SE

CD přehrávač Marantz CD-67 SE

Už si ani přesně nepmatuji všechny parametry. Jen namátkou: váha cca 10 kg, 2x toroidní trafo, pozlacené všechny konektory, platinou potahované kontakty v plynu na vstupních relátkách, kondenzátory zdroje na každý kanál cca 100 000 µF, vše stíněno v mědi, postříbřené rozvodné dráty, potenciometr značky Alps, cermentové odpory, kondenzátory MKT na vstupu, atd. Zvuk byl a je skvělý - žádný šum, minimální zkreslení, bez příměsi a líbivosti ekvalizérů a jiných hloupostí. Na tom opravdovém high-endu se mi líbí hlavně to, že pokud bylo něco skvělé, tak je to skvělé navždy!

Image 3_prokesovi_com

Zesilovač Kess Pro

A co bylo dál? Zesilovač jsem kvůli příchodu filmů na DVDčkách a prostorového zvuku, po letech nahradil výkonným AV receivrem Sony. No, stál kolem 20 tis. Kč, ale zvuk byl o dost horší. Pravda, při sledování filmů, které jsem později promítal projektorem na plátno, byl zvuk naprosto dostačující. Asi každý ví, že při sledování obrazu je zvuk až na druhém místě a náš mozek si ho navíc ještě trochu vylepšuje. Bedýnky jsem měl déle. Až krátce po přestěhování z Tisové jsem se s nimi rozloučil. Neměl jsem už tolik času. Nový majitel ze Sokolova mi dokonce po roce psal jak je spokojený a jak si užívá  velikonočních svátků při poslechu hudby z Visatonů.

Aktuálně, už to bude pomalu 10 let, co poslouchám hudbu hlavně přes sluchátka (moje oblíbené značky jsou Koss a Sennheiser). Pokud to nevadí okolí, tak vždy doporučuji otevřenou konstrukci. Zvuk lépe „dýchá“ a je přirozenější, než když je někde „zavřený“ :o)))

Zařazeno do štítků Recenze, Různé a , .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>